• Įveskite tel. nr. ir mes perskambinsime

Krūva nereikalingų daiktų namuose gali sukelti sveikatos sutrikimus?

Jei nuolat vėluojate, jaučiatės išsekęs, nežinote, kur dingsta pinigai ir iš kur atsiranda papildomi kilogramai, tikriausiai turite per daug nereikalingų ir niekam tikusių daiktų, sako apžvalgininkė Lauren Smith. Šūsnys neatplėštų laiškų, krūvos purvinų drabužių, žaislai, su kuriais niekas seniai nebežaidžia, – daugelio namuose tai vieni dažniausiai pasitaikančių netvarkos židinių. Viena vertus, galbūt šiokia tokia netvarka suteikia namams jaukumo, tačiau jei „gėrio“ prikaupta pernelyg daug, gali net sušlubuoti sveikata. Apžvalgininkė L. Smith aiškina, kodėl su daiktais, dėl kurių namuose tvyro amžina netvarka, reikėtų ryžtis atsisveikinti visiems laikams.

 1. Nereikalingi daiktai kelia stresą. Remiantis Kalifornijos universiteto Los Andžele (JAV) Kasdienio gyvenimo ir šeimų centro duomenimis, moterų, gyvenančių namuose, kuriuose labai daug namų apyvokos daiktų, organizmas išskiria daugiau streso hormono kortizolio. Kitaip tariant, kuo daugiau namuose daiktų, tuo daugiau moterys patiria streso. Taip yra todėl, kad netvarką namuose jos sieja su nepasisekimu. Rašinio autorė atkreipia dėmesį į tai, kad dėl namuose tvyrančio chaoso neverta rautis plaukų: verčiau nieko nelaukiant pradėti tvarkytis ir pamažu susikurti tokius namus, kuriuose gyventi būtų jauku ir gera.
 2. Nereikalingi daiktai verčia persivalgyti. Žinoma, šūsnys popierių savaime neprideda jūsų organizmui svorio, tačiau jos įneša į gyvenimą nerimo, o tai, savo ruožtu, skatina persivalgyti, teigia tvarkymosi guru, knygos „Mažink netvarką, mesk svorį“ („Lose the Clutter, Lose the Weight“) autorius Peteris Walshas. Nors jo tyrimas pagrįstas labiau asmenine pasaulėžiūra negu moksliniais duomenimis, tyrimo dalyvių mėginimai su netvarka namuose kovoti mažinant svorį pasirodė esantys veiksmingi, rašo L. Smith.
 3. Nereikalingi daiktai išsekina. Net jei miegoti nueisite anksčiau, tai nepadės išspręsti knygų bokšto miegamojo kampe problemos. Prinstono universiteto (JAV) Neuromokslų institute atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurių namai netvarkingi, jaučiasi labiau išsekę negu tie, kurių namuose tvarka.
  Maža to, netvarkingoje aplinkoje žmogus sunkiau susikaupia ir prasčiau įsisavina informaciją, todėl kasdieniams buities darbams atlikti jis turi įdėti daugiau pastangų.
 4. Nereikalingi daiktai slopina gebėjimą priimti sprendimus. To paties Prinstono universitete atlikto tyrimo duomenimis, žinojimas, kad namuose – netvarka, ir dėl to kylantis susierzinimas blogina žmogaus psichinę būklę ir ilgainiui net gali sukelti frustraciją: būdamas tokios būsenos žmogus gali priimti ne tokius sprendimus, kokius priimtų būdamas blaivaus proto.
 5. Nereikalingi daiktai kainuoja. Kai jūsų lubas remia rietuvė neperskaitytų ar pusiau perskaitytų laiškų, tikėtina, kad anksčiau ar vėliau jūs pavėluosite apmokėti kokią nors sąskaitą, o vėluoti apmokėti sąskaitas – menki juokai. Arba jei nerandate savo mėgstamo nagų lako, labai tikėtina, kad nusipirksite dar vieną tokį patį.
 6. Nereikalingi daiktai – puiki terpė veistis kenkėjams ir parazitams. Patys pagalvokite: jei negalite pažiūrėti po virtuvės darbastaliu, iš kur jums žinoti, kas ten darosi? Taigi jei paliekate nešvarius indus virtuvėje pernakt, iš esmės taip elgdamiesi jūs kviečiate į savo namus visokius vabalus, kurie sugraužia jūsų pata;ynes ar pan.
 7. Nereikalingi daiktai – priežastis, kodėl nuolat vėluojate. Nors iš patirties žinote, kad, bet kur išeinant, mašinos raktelių ar pasimetusio bato paieškai jums visada reikia bent penkių papildomų minučių, planuodami į tai praktiškai niekada neatsižvelgiate.
 8. Nereikalingi daiktai kelia fizinį pavojų. Kiek kartų esate kliuvęs už savo ne vietoje paliktų sportbačių? O kiek kartų esate paslydęs ant kažin kaip ant parketo nusimėčiusios kojinės? Įsidėmėkite, rašo L. Smith, – bet kur besimėtantys arba bet kaip padėti daiktai prie gero nepriveda.
  Dėl to, mes siūlome išvežti Jums nereikalingus daiktus, kad galėtumėte išsaugoti savo sveikatą ir būtumėte sveiki, bei kad jūsų namai būtų švarūs be nereikalingų daiktų.

© 2022 Šiukšlių tvarkymas Visos teisės saugomos